Autorius Tema: Jaunojo menininko pradžiamokslis  (Skaityta 7166 kartus)

Simuck

 • Administrator
 • Knight
 • *****
 • Įrašai: 2028
  • hmpg.net
Jaunojo menininko pradžiamokslis
« Įrašytas: Spalis 10, 2019, 22:14 »
Taigi, vieną rytą nubudai ir sugalvojai, kad reiktų pagaliau nusidažyt savo turimą Descent. Ruduo – labai geras laikas užsiimti menine veikla, o ypač dažyti miniatiūras ilgais tamsiais vakarais :) Bet nuo ko pradėti? Tam ir skirtas šis skambiu pavadinimu užvadintas skaitalas – tiems kas jau turi žaidimą su miniatiūromis ir norėtų jas nusidažyt, o visi bauginantys modeliavimo niuansai čia nebus aprašyti. Taigi, neišsigąskit, įkvėpkit giliai ir paskaitykit bei pažiūrėkit.

Mūsų tikslas – įsigyti reikalingiausias priemones, kad nudažyti miniatiūras be ypatingų gudrybių, t.y. paprastai – dažai, teptukai, paletė ir vanduo.
Pala, o ką jei tu paskutinį kartą teptuką laikei pradinėj mokykloj per dailės pamokas? Na, tai išties nėra tokia didelė problema kaip atrodo. Sutinku, kad kas labiau prie meno tiems seksis geriau, bet su teptuku apskritai dirbti gali visi išmokti. Apie meninių aukštumų pasiekimą mes nekalbėsim :)

Nevyniojant daug į vatą, aprašysiu ko ir kodėl mums reikės.

1. Gruntas
Kaip ir prieš dažant ar klijuojant tapetais sieną ją reikia nugruntuoti, to paties reikia ir plastikinei miniatiūrai, tam kad ant plastiko gerai laikytųsi dažai. Grunto mums reikia purškiamo, skirto specialiai plastikui. Jo galima gauti Senukuose, Ermitaže ir pan, reikia ieškoti "plastic primer". Kaina apie 3-4€. Geriausiai būtų turėti juodą ir pilką. Jei rinktis tik vieną, tada pilką.

2. Dažai
Mums reikės akrilinių. Specialiai modeliavimui skirtus dažus gamina Games Workshop, Vallejo, Army  Painter ir dar krūvelė gamintojų, kurių neminėsiu, kad neapsunkti reikalo. Mes apsistosim tik ties pirmais dviem – GW ir Vallejo, nes jie populiariausi ir jų daug kur galima įsigyt. Vėliau parašysiu kelias alternatyvas, tačiau jos nėra būtinos.
Paklausit – o ar galima naudoti paprasčiausius akrilinius dažus iš Maximos? Galima, bet juos, kaip taisyklė, sudėtinga maišyti ir jų tirštumas ir padengimas specifinis, todėl pradžiai geriau su jais nepradėti, o naudoti specializuotus dažus. Kitas dalykas – jei kas nors nesiseks jūs visada galite internete susirasti informacijos kaip dažyti vienais ar kitais dažais, tačiau bus sudėtinga susirasti kažką jei naudosit noname. Tai va, išsiaiškinom :)
Kadangi būsim dažymo pradžiamoksliai, mums nereikės pirktis visos skalės spalvų nuo mėlynos iki raudonos su visais įmanomais pustoniais, reikės tik minimalaus kiekio, kad nudažytume tai ką reikia. Tačiau beveik visi dažų gamintojai siūlo dažų rinkinius arba starterius, kuriuose yra beveik visos reikalingos spalvos, apie tai paminėsiu vėliau. Kokį brandą rinktis pradžiai nėra skirtumo, bet geriau turėti kelių, kad vėliau suprastumėt kuo vienas už kitą pranašesnis ar atvirkščiai. Esminiai skirtumai – dažų kokybė, bonkutės forma ir kaina. Parašysiu kokią spalvą kokios firmos imti, kiek kainuotų ir kodėl vieną o ne kitą.
Dažai pagal šviesos atspindėjimą būna matiniai (matt), satininiai (satin) ir spindintys (glossy). Internete labai dažnai surasite šiuos terminus, tai žinosite, kad kalba eina apie tai kaip dažai atrodo sudžiūvę. Matinis paviršius yra labiausiai pageidautinas, nors kartais reikia ir spindinčio.
Visų gamintojų dažai būna suskirsti į keletą grupių pagal paskirtį arba padengimo kokybę. Games Workshop Citadel dažai suskirstyti į tokias grupes: base, layer, shade, edge, glaze, air, technical, contrast ir texture. Kol galva neapsisuko, naudosim tik base, layer ir shade. Base yra didesnės pigmentacijos dažai, dengia geriau nei įprastai ir yra skirti pirmam pagrindiniam sluoksniui (dėl ko ir vadinami base). Layer yra mažiau pigmentuoti, tačiau yra universalūs. Shade yra taip vadinamas washas, skirtas šešėliams ir perėjimams išgauti. Mums reikės kažkiek iš visų trijų grupių.
Vallejo dažai irgi turi kelias grupes: Game color, Model color, Panzer aces, Game air, Model air, washes. Mes naudosim game color, model color ir biškį model air. Game Color spalvos yra ryškesnės, tinka fantasy miniatiūroms, atsparesnės trinčiai. Model Color yra žemiškesnio tono spalvos, skirtos WW2 armijoms, tankams ir pan, bet labiau matinės. Model Air yra tas pats Model Color, tik pritaikytas aerografui, t.y. iškart reikiamai atskiesti, bet tinka ir darbui teptuku.

Taigi, apie pačias spalvas. Dvi pirmos būtinos spalvos yra balta ir juoda. Net jei šių spalvų nėra jūsų norimos nudažyti miniatiūros spalvų paletėje, šios dvi spalvos yra pačios būtiniausios. Su balta galima pašviesinti bet kokią kitą spalvą, su juoda – patamsinti. Paminėsiu dar ir trečią labai pageidautiną spalvą -  neutrali pilka. Ją panaudosite kai reikės pasidaryti vos rusvą arba vos melsvą arba tiesiog nudažyti pilką rūbą ar ginklą. Be abejo, pilką galima susimaišyti iš baltos ir juodos, bet kai reikės antrą ar trečią kartą išgauti tokią pat pilką, patikėkit, nebus lengva. O kai jau pilką turit, ją pašviesinti ar patamsinti nebus sudėtinga.

Sekanti labai svarbi spalva yra odos spalva arba flesh. Kalbu apie standartinę kaukazietišką-europietišką odos spalvą. Ją pasidaryti pačiam įmanoma, tačiau ganėtinai sudėtinga, juolab jei reikės kiek vėliau tokią pat pakartoti. Todėl reikia turėti bent vieną, kurią būtų galima tamsint, šviesinti ar kažkiek keisti spalvos toną reikalui esant. Spalva nėra būtina jūsų kolekcijai jei dažysite miniatiūras neturinčias žmogiškos odos.

Toliau seka raudona – tiek aprangai, uniformai, ugnies efektui, tiek kraujo spalvai išgauti. Raudona turi keletą šviesumų ir atspalvių, bet imsiu standartinę kraujo spalvą.

Sekanti – ruda. Naudojama avalynei, odiniams diržams, plaukams, medžiui, žemei. Ši spalva turi ypatingai daug atspalvių ir šviesumų, todėl galima lengvai pasiklysti kuri yra ta būtiniausia. Todėl šį kartą imsim dvi. Viena bus ryškesnė ruda, kita tamsesnė ruda. Jei pagalvosit, kad dviejų nereikia, pasirinkite vieną pagal tai kokios reikia miniatiūrai.

Mėlyna – magiška spalva. Dažnai dominuoja rūbuose, vandens ar magiškos šviesos efektuose. Mėlyna taip pat naudojama pašaltinti odos arba kitą šiltą spalvą, ypač šešėliuose. Mėlynos gali ir nebūti tarp jums reikiamų spalvų, tačiau šiaip ją turėti pravartu.

Jei dažysit goblinus ar orkus, jums būtinai reikės žalios. Žalia taip pat turi įvairių atspalvių, bet būtent žaliai odai paprastumo dėlei spalvos taip ir pavadintos – goblin green :)

Jei ant miniatiūros matote kaukolių arba pati miniatiūra yra skeletas, greičiausiai reikės kaulo spalvos. Ši spalva nei geltona nei šviesiai ruda, ją pasidaryti iš pirminių spalvų sudėtinga. Todėl geriau turėti nei maišytis.

Paskutinė iš paprastų spalvų – geltona. Naudojama rūbams, plaukams, aukso imitacijai, taip pat kaip priemonė pasidaryti oranžinę iš raudonos. Nėra itin daug pustonių, todėl imtume tik vieną.

Toliau eikim prie metalinių spalvų – metalikų. Metalo spalvos reikės šarvams, skydams, ietims, šautuvams, pakabukams ant kaklo :) ir t.t. Yra dvi pagrindinės spalvos – sidabrinė ir auksinė, rečiau – bronzinė, todėl imsim tik pirmas dvi. Sidabrinės ir auksinės būna su atspalviais, tačiau jų toną galima pakeisti šiek tiek įprastomis spalvomis.

Paskutinis reikiamų spalvų tipas – washai. Tai labai atskiesti dažai su padidintu takumu, kad subėgtų į visus sunkiai prieinamus tarpus ir padarytų dirbtinį šešėlį. Washus daro tiek GW, tiek Vallejo, tačiau šioj vietoj pradžiai siūlau negudrauti ir imti GW Citadel Shade serijos washus, nes jie išties geri ir tiesiog veikia. Jie nėra absoliuti būtinybė, tačiau pradedančiam labai palengvins darbą. Pradžiai užteks dviejų.

Dažus išvardinom, dabar padarykim greitą sąmatą kiek visa tai kainuotų. Kainas ėmiau iš elementgames.co.uk pagal 2019-10-10 datą. Daugumos Citadel dažų kaina €2,55 už buteliuką, o Vallejo - €2,59. Tarkim, imam viską iš GW, su metalikais viso 13 spalvų, sumoje gaunasi apie €33. Pridėkim du washus – €42. Dabar atmeskim washus ir porą spalvų, kurių galbūt jūsų miniatiūroms nereiks, tai už 11 spalvų bus €28. Su Vallejo kaina būtų atitinkamai apie €34 ir €43, o jei 11 spalvų - €29. Yra galimybė įsitekti ir į 8 spalvas be metalikų, tada kaina dar sumažėtų. Čia jau reiktų patiems apsispręsti. Plius dar kažkiek prisidės siuntimas.
Beje, GW washai būna įprasti ir gloss, mums reikia įprasto. Būkit atidūs pirkdami!

Štai kokias spalvas rekomenduoju rinktis.

Balta
GW – Citadel Layer – White Scar
Vallejo – Game Color – 72001 Skull White

Juoda
GW – Citadel Base – Abaddon Black
Vallejo – Game Color – 72051 Black

Neutrali pilka
GW – Citadel Layer – Dawnstone
Vallejo – Model Color – 70836 London Grey

mano pasirinkimas – Vallejo, atrodo itin neutrali ir vidutinio šviesumo

Odos spalva
GW – Citadel Layer – Kislev Flesh
Vallejo – Model Color – 70955 Flat Flesh

Raudona
GW – Citadel Layer – Evil Sunz Scarlet
Vallejo – Game Color – 72010 Bloody Red

mano pasirinkimas – GW, nes mažiau blizgi, tačiau kraujui labiau Vallejo

Ruda
GW – Citadel Layer – Skrag Brown
GW – Citadel Base – Rhinox Hide
Vallejo – Game Color – 72042 Parasite Brown
Vallejo – Model Color – 70822 German Cam. Black Brown

Mėlyna
GW – Citadel Layer – Teclis Blue
Vallejo – Game Color – 72021 Magic Blue

Žalia
GW – Citadel Layer – Warboss Green
Vallejo – Game Color – 72030 Goblin Green

Kaulo spalva
GW – Citadel Layer – Ushabti Bone
Vallejo – Game Color – 72034 Bone White

mano pasirinkimas – GW, labiau realistiškenė kaulo spalva

Geltona
GW – Citadel Layer – Yriel Yellow
Vallejo – Model Color – 70953 Flat Yellow

mano pasirinkimas – Vallejo dėl geresnio padengimo

Auksinė
GW – Citadel Layer – Auric Armour Gold
Vallejo – Model Color – 70996 Gold

mano pasirinkimas – GW dėl smulkesnio pigmento

Sidabrinė
GW – Citadel Base – Leadbelcher
Vallejo – Model Air – 71063 Silver

mano pasirinkimas – Model Air, dėl labai smulkaus metalo pigmento, nereikia skiesti.

Washai
GW – Citadel Shade – Nuln Oil - €4,52
GW – Citadel Shade – Agrax Earthshade - €4,52

Nuln Oil – juodas washas, beveik universalus
Agrax Earthshade – tamsiai rudas, tinka žemei, rūbams, odai, rudiems ar gelsviems plaukams tamsinti.

Minėjau, kad galima nusipirkti dažų rinkinių. Rekomenduoju pasižiūrėti į Vallejo Game Color arba Model Color dažų rinkinius https://acrylicosvallejo.com/en/categoria/hobby/sets/basic-en/
Be elementgames.co.uk, dažų galima nusipirkti iš firestormgames.co.uk bei iš Lenkiškos parduotuvės super-hobby.lt (tik Vallejo).

3. Teptukai
Teptukai būna sintetiniai ir natūralaus plauko (sabalo, voverės ir pan). Koks bus tavo pirmasis teptukas – jokio skirtumo. Teptukai skirstomi pagal dydžius pagal skaičius nuo 0 iki 12 ir daugiau. Būna ir mažiau 0, jie žymimi 00, 000 arba 0/4, 0/5, 0/10 ir pan. Mums reiktų trijų – 0 ir 2 dydžio bei vieną teptuką drybrushui. Jei ką, išsiversit ir su vienu, tada reiktų 1 dydžio. Siūlyčiau nusipirkt iš specializuotos dailės parduotuvės, o ne iš prekybos centro. Šiauliuose yra Skizze ir Meno arka. Pastarojoje yra gerų teptukų abiejų tipų, iš sintetinių geri Conda, o natūralaus plauko – Nevskaya Palitra. Tačiau nepirkit pačio brangiausio, kainoje kokybė neatsispindi. Pirmam teptukui pakaks sintetinio, neskirkit teptukui daugiau 4€. Teptukų taip pat galite nusipirkti anksčiau minėtose internetinėse parduotuvėse.

4. Paletė
Tai būtina priemonė, nes visus (su keliomis išimtimis) dažus reikia atskiesti vandeniu, taigi juos reikės kažkur įsipilti. Paletės reikės paprasčiausios plastmasinės, jos kaina €1-2. Jei rasite keramikinę – dar geriau, bet tai nėra būtinybė. Iš bėdos tiks ir balta lėkštutė arba tiesiog balta plytelė, bet kuo plokštesnis paviršius, tuo greičiau džius dažai, o paletės atveju tai nėra itin gerai. Yra ir kitas paletės tipas – taip vadinama šlapia paletė. Ją galima pasidaryti pačiam, žemiau rasit video.

5. Apšvietimas
Būtų gerai turėti kuo natūralesnė dienos šviesą. Jei turite įprastą stalinę lempą su keičiamomis lemputėmis su E27 arba E14 cokoliu, nusipirkite 4000 K temperatūros lemputę, jos kaina 3-5€. Tai nebus ideali dienos šviesa, bet pakankamai balta. Jei dirbsite prie įprastos gelsvos 2700 K šviesos, bus sunku atskirti raudonos spalvos pustonius ir apskritai bus sunkiau maišyti spalvas.

Visko apibendrinimui siūlau pasižiūrėti labai neblogą filmuką pradžiamokslį miniatiūrų dažymui – beveik viskas nuo iki.O čia video kaip pasidaryti šlapią paletę plius nemažai gerų patarimų apie jos panaudojimą ir dažymą apskritaiLaukite tęsinio :)
tomorrow [tə'mɔrəu] (n) - a mystical land where 99% of all human productivity, motivation and achievement is stored.

smikis

 • Master
 • ****
 • Įrašai: 513
Ats: Jaunojo menininko pradžiamokslis
« Atsakymas #1 Įrašytas: Spalis 11, 2019, 10:55 »
 :good:

Simuck

 • Administrator
 • Knight
 • *****
 • Įrašai: 2028
  • hmpg.net
Ats: Jaunojo menininko pradžiamokslis
« Atsakymas #2 Įrašytas: Spalis 17, 2019, 22:47 »
Na, ar jau nusipirkot dažus? Jei dar ne, papasakosiu apie alternatyvas ir dar kai ką.
Kaip minėjau anksčiau, yra ir daugiau dažų gamintojų tokių kaip Army Painter, Privateer Press ar Scale 75.Army Painter turiu truputį, jų kokybė yra vidutiniška, jie dengia taip pat vidutiniškai (panašiai kaip Vallejo Game Color), tačiau jų didelis minusas – jie neturi griežtos kokybės kontrolės. Gali nusipirkti dažus kurie bus klampūs ir sunkiai plaksis, o kiti priešingai bus labai geri, net jei tos pačios spalvos. Pats asmeninės patirties su tuo neturiu, tiesiog tokia paplitusi nuomonė. Tačiau jų pliusas – žema kaina. Jei eiti ant pačios pigiausios prekės skirtos miniatiūrų dažymui tada verta žiūrėti į Army Painter dažus. Beje, jų Quickshade washai yra labai populiarūs ir verti dėmesio.Kiti du – Privateer Press Formula P3 ir Scale 75 – yra pagaminti želinio mediumo pagrindu, tai reiškia, kad jų konsistencija kiek tirštesnė ir jų nereikia smarkiai plakti. P3 buteliukai panašūs į Citadel ir nėra itin patogūs, taip pat spalvų pasirinkimas ne toks platus, tačiau dažų kokybė labai gera. Bet kaina didesnė – apie 3,30€ už 18 ml buteliuką.Scale 75 yra leidžiami standartiniuose 17 ml dropper tipo buteliukuose kaip ir Vallejo. Yra trys pagrindinės dažų grupės – Scalecolor, Fantasy & Games ir Warfront. Kaina kiek didesnė nei GW ar Vallejo  - nuo 2,90€ iki 3,20€. Jie nerekomenduojami kaip pradžiamokslis, nes su jais kiek sudėtinga dirbti – reikia mokėti juos atskiesti. Tačiau jie labai kokybiški ir skiedžiasi ir nerealaus skystumo. Taip pat Scale 75 metalikai yra vieni geriausių rinkoje, pats turiu keletą auksinių spalvų, galiu patvirtinti.

Reiktų paminėti ir dar vieną pakankamai šviežią Games Workshop produktą – tai Contrast dažai. Pavadinimas gal neitin įdomus, tačiau šie dažai įdomūs tuo, kad su jie skirti specialiai greitai nudažyti miniatiūras ir iškart gauti gerą kokybę su pašviesinimais ir šešėliais dengiant tik vienu sluoksniu. Tai reiškia, kad nereiks dažyti du vakarus vieną figūrėlę, o pasidarysit per kokį pusvalandį. Šie dažai yra skystesni nei įprasti dažai ir jiems reikia specifinio Contrast grunto. Techniškai tai tarsi tirštas washas, todėl gruntas jam turi būti šviesus ir su specifiniu paviršiumi, kad dažai tekėtų kaip priklauso. Jei paviršius bus padengtas įprastu gruntu, šie dažai neveiks visiškai pagal paskirtį.Spalvų pasirinkimas nėra itin didelis, bet dažų kaina yra gerokai didesnė už įprastus Citadel dažus – apie 4,50 už 18ml buteliuką (įprastų Citadel dažų yra 13 ml). Šie dažai yra tepami įprastu teptuku, jų nereikia skiesti (tiksliau, geriau neskiesti), su jais nepavyks išgauti drybrusho ar švelnaus sluoksniavimo, jie yra tokie straightforward ir tepami tik vienu sluoksniu. Dažus galima maišyti tarpusavyje, tačiau nerekomenduojama maišyti su kitais dažų tipais, nes jie praras savo dengimo savybes. Ar verta juos imti kaip pirmam savo projektui – negaliu pasakyti tvirtai taip ar ne, bet jei ateity daug dažyti nežadate ar tiesiog nenori investuoti savo laiko į savęs tobulinimą įprastomis technikomis – manau verta. Šie dažai dengia itin plonai, daug ploniau nei įprasti dažai, todėl taip nudažytoms miniatiūroms bus būtinas apsauginis lakas.
Youtube yra nemažai šių dažų review, siūlau pažiūrėti vieną iš jųDar kai kas – apie gruntus. Minėjau, kad universaliausias gruntas yra pilkas, nors aišku tinka tiek juodas, tiek baltas. Kokį naudoti reikia pasinaudoti paprasta logika. Jei dažysite storm trooperius iš Star Wars, greičiausiai norėsite purkšti baltu gruntu, o jei dažysite Darth Vader – turbūt rinksitės juodą. Tai susiję ne tik su būsimo dažymo palengvinimu, bet ir su dažų padengimu. Yra toks universalus dėsnis – šviesūs dažai sunkiai dengia tamsią spalvą, o tamsūs dažai šviesią spalvą gana lengvai. Tai reiškia, kad ant balto grunto galima visai nesunkiai dažyti juoda ir pasidengs vos ne vienu sluoksniu, bet jei reikės ant juodo grunto tepti baltą, tai prireiks n sluoksnių kol pasidengs tolygiai. Žinoma, tai daryti vistiek kada nors teks, todėl tai reiktų daryti po truputį šviesinant – pirma dengti tamsiai pilką, paskui šviesesnę pilką ir tik ant galo baltą.
Geriausias gruntavimo laikas yra šiltasis metas. Greičiausiai purkšti teks lauke, nebent turite nuosavą garažą kur ar kokią gerai vėdinamą šiltą patalpą. Purškiant šaltu oru grunto lašeliai sustings ore prieš nusėsdami ant miniatiūros ir padengs netolygiai. Labai nerekomenduoju purkšti kambary – tai tiesiog kenksminga sveikatai.
Jei tvarkingai pasiruošėte miniatiūras (nuplovėte ir nuvalėte plastiko moldo likučius), grunto flakoniuką pašildykite su šiltu vandeniu apie 5 minutes ir gerai suplakite. Negailėkite plakimo, geriau plakti 2 minutes nei 1 :) Purkšti reikia trumpais šūviais iš maždaug 20-30 cm atstumo. Po nupurškimo geriausiai būtų tą dieną nedažyti ir palikti sustingti per naktį. Apskritai, geriau pažiūrėti video ir viskas bus aišku.


tomorrow [tə'mɔrəu] (n) - a mystical land where 99% of all human productivity, motivation and achievement is stored.

Simuck

 • Administrator
 • Knight
 • *****
 • Įrašai: 2028
  • hmpg.net
Ats: Jaunojo menininko pradžiamokslis
« Atsakymas #3 Įrašytas: Spalis 23, 2019, 00:23 »
Taigi, jei jau turite visas reikiamas priemones, galima imtis darbo.
Jei jau išsirinkote savo pirmą miniatiūrą ar pirmą armiją, padarykite minimalius namų darbus ir paieškokite youtube ar šiaip internete pavyzdžių kaip atrodo jau nudažyta. Pirmam darbui siūlau neišradinėti dviračio ir tiesiog pasikliauti pavyzdžiais. Paieškokite keleto paveikslėlių ar video su dažymo instrukcija, išsisaugokite ir pasirinkite labiausiai patinkantį. Jei atsitiks toks neįtikimas atvejis, kad nerasite nė vieno pavyzdžio kaip nudažyta, pasižiūrėkite piešinį žaidimo instrukcijoje ar ant kortos, kažkur ta figūra vistiek bus nupiešta, pagal tai nuspręsite kokių daugmaž spalvų reikės. Kai miniatiūros nugruntuotos ir paruoštos dažymui, pasiruoškite savo darbo vietą. Neskaitant gero apšvietimo, mums reikės: dažų, teptukų, paletės, indelio su vandeniu ir juostelės popierinio rankšluoščio. Nebūtina, bet visai patartina ramus (arba nevisai) muzikinis fonas :)

Nuo kurios vietos dažyti iš esmės nėra didelio skirtumo, bet geriausiai imti tą spalvą kurios bus daugiausiai, pvz. rūbai arba kūno oda. Kai išsirinkote dažus, juos reikia suplakti. Ir turiu omeny suplakti, o ne šiaip papurtyti sekundę. Tai suplakite bent 10 sekundžių, tada įsidėkite ar įsilašinkite truputį ant paletės. Nepriklausomai nuo to kokius dažus naudojate, beveik visus reikia skiesti vandeniu. Nereikia skiesti tik Citadel contrast dažų (jau minėjau anksčiau) ir dažų skirtų aerografams, nes jie jau tinkamai atskiesti. Taigi, skiesti (beje, angliškai thin) reikia naudojantis paprasta formule: 2 ar 3 lašai dažų, vienas vandens. Kartais reikia tirštesnių, kartais skystesnių, bet santykis daugmaž toks, dažymo eigoje patys suprasite kiek konkrečiai. Beje, vandenį reikia naudoti paprastą iš krano, nesugalvokite specialiai tam pirkti distiliuoto vandens, niekas nuo to nepasikeis. Taigi, pats pirmas dalykas kurio jums reikia išmokti – tai kaip tolygiai dažyti viena spalva ir padengti taip, kad nesimatytų prieš tai buvusi spalva arba gruntas. Net jei tai elementaru ir gal jau žiūrėjote kaip tai daroma, bet geriau iškart įsisavinti keletą dalykų:
- užtepus pirmą sluoksnį, palaukiame kol nudžius ir tik tada dedame antrą, paskui trečią ir t.t. jei reikia; niekada netepkite dažų ant tos pačios vietos antrą ar trečią kartą dar jiems nenudžiuvus, nes galvojate, kad pasidengs geriau – nepasidengs, o bus tik didesnė košė!
- iš tamsios spalvos į šviesią eikite palengva, t.y. jei jums reikia dažyti odą ant juodo grunto, tai pirma nudažykite rudą, paskui pasimaišykite rudą su odos spalva, paskui tik odos spalvą. Tai negalioja jei dažysite su contrast dažais.

Kaip jau supratote iš šių dviejų punktų jums reikės kantrybės. Skubėdami niekur nenubėgsite ir rezultatas bus prastas, todėl neskubėkite :) Tiesa, labai lėtai irgi nereikėtų dirbti, nes, žiūrėk, jau dažai sudžiuvo paletėje :)

Jei žiūrite youtube video kaip dažoma, atkreipkite dėmesį kaip juda teptukas ir su kuria teptuko vieta dažoma, kaip pats teptukas laikomas rankoje. Daugelyje video taip pat rodoma kaip maišomi dažai.
Kai jau padarėte pirmą spalvą, eikite prie kitos tik įsitikinę, kad padengėte gerai ir nesimato anksčiau buvusios spalvos. Nepamirškite nuolat praskalauti teptuko, net jei jis atrodo gana švarus – patikėkit, jis toks nėra. Geležinė taisyklė – niekada nepalikite pamerkto teptuko į vandenį šereliais į dugną nei pusei minutės, nes tada užsiries šerelių galiukas ir sugadinsite beveik negrįžtamai!
Maišant dažus paprastoje (ne šlapioje) paletėje geriau išvis nesinaudoti teptuko šereliais, o maišyti su teptuko kotu arba mediniu pagaliuku teptuko storio. Šlapioje paletėje kitaip neišeis, tik su teptuku.
Imant dažus ar maišant su teptuku reikia stengtis nepamerkti giliau nei geležinis antgalis, laikantis šerelius. Jei pamerksite ir pamiršite išplauti, užsilikę dažai ten sustings, dėl ko teptuko šerelių forma pasidarys ragų formos (o būtent tai jums ir bus su tokiu teptuku – ragai :D), nebelaikys įprastos formos arba tiesiog šereliai pradės lūžinėti.
Pažiūrėkite į teptuko sandarąGeležinis antgalis arba ferrule yra ta dalis, kuriai dažų kliūti neturėtų. Pagrindinė vieta kuri laiko dažus yra pilvas arba belly, kuo didesnis pilvas, tuo rečiau reikia merkti teptuką į dažus ir tuo ilgiau galite dažyti. Pilvo storis priklauso nuo teptuko storio, su 2 dydžio dažysite ilgiau nei su 0 dydžio, o su 000 trumpiau nei su 0. Šerelių galiukas arba tip yra svarbus ploniausioms linijoms ar detalėms išpiešti ir yra vienas svarbiausių teptuko kokybės rodiklių.

Paėmus dažų su teptuku iškart bakstelėkite į popierinį rankšluostį kad nuimti nereikalingą vandens perteklių. Jei dažant pastebite, kad susidaro balos arba dažai nekontroliuojamai bėga kur jūs nenorite, kad bėgtų, dažus per daug atskiedėte arba nenusausinote teptuko.

Dažant miniatiūrą, išskyrus specifinius atvejus, reikia įsivaizduoti, kad šviesa krenta tiesiai iš viršaus, todėl ir visi šešėliai ir pašviesinimai turi matytis atitinkamai. Nereikia nudažyti absoliučiai visur, pvz. žmogaus tarpkojį ar po sijonu, akivaizdu kad ten bus tamsu, todėl galima palikti grunto spalvą arba tiesiog nudažyti juodai. Tas pats liečia ir kartais sunkiai prieinamas vietas kaip pažastys, priekinė kaklo dalis arba kai viena detalė užstoja kitą, pvz. rankoje ginklas ir nesimato pilvo. Dažymo pradžioje iškart įvertinkite galimybę nudažyti sunkiai prieinamas vietas ir jei reikia darykite tai pačioje pradžioje, nes jei dažysite vėliau galite kliudyti kitas nudažytas vietas ir taip sugadinsite savo darbą.

Jei dažymo procesą susiradote youtube ar kokiam kitam puslapyje, nesistenkite atkartoti tobulai 1:1, nes nepavyks, nebent turite azijietiško kraujo. Pradžiai reikės susipažinti ir suvokti kelis terminus ir technikas:
- basecoat arba pirmasis dažų sluoksnis;
- layering arba sluoksniavimas, kai šviesinama palengva dedant vis šviesesnį sluoksnį;
- drybrushing arba dažymas sausu teptuku norint greitai paryškinti visus iškilimus ir nelygumus;
- shading arba šešėlio darymas, dažniausiai asocijuojamas su washu;
- glazing arba labai plonas sluoksniavimas beveik permatomais dažais, lietuviškai vertimas būtų glazūravimas, bet skamba kreivai, tai vadinsim gleizingu.

Jums pravers išmokt paprasto sluoksniavimo, drybrusho ir shadingo. Čia, taip sakant, bus jūsų duona su sviestu. Yra ir kitų advanced metodų, bet pradžiai mums jų nereikia. Apie kiekvieną techniką trumpai.
Layeringas yra daromas dažniausiai po basecoat, šiek tiek labiau praskiestais dažais ir yra ryškinami visi miniatiūros iškilimai. Pvz, veido skruostai, rūbų klostės, ginklų ar šarvų aštrūs kampai ar briaunos. Shading yra atvirkščias procesas – yra tamsinami visi šešėliai, paprastai su washu, nors galima tai daryti ir įprastais dažais.
Drybrushingas yra daromas paimant neskiestų dažų sausu teptuku, nuvalant beveik viską į popierinį rankšluostį ir braukiamais judesiai šviesinant reikiamas vietas. Tai yra dalinai alternatyva layeringui. Yra daug youtube pamokų kaip tai daryti, va viena iš jų.Kokia seka visi šie procesai daromi yra kiekvieno asmeninis reikalas ir pripratimas. Paprasčiausiai yra daroma basecoat, shade, drybrush ir layering (highlight). Tačiau galima basecoat ir iškart drybrush, galima ir basecoat, drybrush, shade ir tada vėl drybrush. Kaip jau minėjau, šios technikos netaikomos dažant su contrast dažais.

Techninis nukrypimas 1
Jums gali kilti klausimas – kam reikalingi visi tie sluoksniavimai, šešėliai ir kiti įmantrūs dalykai, juk laikant miniatiūrą prieš lempą jau ir taip naturalūs šešėliai matosi? Tą patį klausimą uždavinėjau ir aš pats sau kažkada kai pradėjau. Atsakymas slypi miniatiūros dydyje. Kai žiūrime iš 20 cm atstumo viskas atrodo aiškiai, tačiau žiūrint iš 1 ar 2 metrų (kaip įprasta prie stalo žaidimo) visi niuansai pasidaro sunkiai matomi, o mes kaip tik norime, kad jie gerai matytųsi. Būtent dėl šios priežasties teatro aktoriai darosi ryškų kontrastingą grimą, kad jų veido išraišką gerai matytų toli sėdintys žiūrovai. Mums to daryti nėra privaloma, tačiau rezultatas bus gražesnis jei kažkiek pastangų įdėsime į tai. Kontrasto padidinimas yra pagrindinė menininko užduotis.


Prieš naudojant washus juos reikia ypatingai gerai suplakti. Jei nesuplaksite, yra tikimybė, kad gausite blizgantį paviršių. Jei taip nutiks, kad kiek beplaktumėte užtepus vistiek blizga, atsidarykite buteliuką ir su mediniu pagaliuku išmaišykite viską iš buteliuko dugno, tada dar kartą suplakite. Kai nebereikės washą laikykite paguldytą, jei turite vietos taip laikyti.
Washą galima skiesti arba tepti tiesiai iš buteliuko. Siūlau pažiūrėti video kaip tai daryti.Techninis nukrypimas 2
Truputį apie washus. Gal skaitėte ankstesniuose postuose arba kitur, kad washą galima pasidaryti iš bet kokios spalvos. Tai nėra visiška tiesa, nes atskiesti dažai nėra washas, tai tiesiog gleizas. Washas turi tokią specifinę savybę tekėti ten kur jam reikia, skirtingai nuo įprastų dažų, kurie teka ten kur jūs norite kad tekėtų. Washo paskirtis nėra pakeisti spalvos toną, bet ją patamsinti visuose tarpuose kur jis suteka. Gleizas, šiuo atveju, atvirkščiai, keičia spalvos toną ir net jei taip pat suteka į tarpus tai nėra jo paskirtis. Jei reiktų iš turimų dažų pasidaryti washą, reiktų įmaišyti kažkiek tokio dalyko kaip flow improver. Jo yra indų plovikliuose, bet aišku galima nusipirkti kaip specialų skystį. Jei paieškosite youtube DIY washo recepto, nenustebkite pamatę kad pilama lašiukas indų ploviklio. Washo savybė yra mažas skysčio paviršiaus įtempimas todėl jis laisvai visur teka. Beje, jis teka geriau ar blizgančio paviršiaus nei ant matinio. Labai geras būdas pamatyti kuo skiriasi skysti dažai nuo washo yra paimti truputį su teptuku ir bakstelti ant popierinio rankšluoščio – su dažai pamatysite mažą dėmelę, o washas iškart pasklis visur, panašiai kaip tušas. Beje, galite rasti pas gamintojus ant buteliuko užrašyta ink, jų konsistencija labai panaši į tušo, tik rezultatas bus blizgesnis nei washo.


Kažkuriuo momentu, ypač kai miniatiūrai spalvas parinkinėsite savo nuožiūra, susidursite su tokia problema kaip spalvų nesuderinamumas. Egzistuoja taip vadinamas spalvų ratas arba color wheel. Jame galima pažiūrėti kokia spalva su kokia yra suderinamos.Mums labai svarbu yra complimentary color, t.y. priešingos spalvos rate. Žalia dera su raudona, violetinė su geltona ir pan. Jei sugalvosite užtepti raudoną ir šalia mėlyną, greit suprasite, kad kažkas netaip. Apskritai spalvų derinimo technikos mokytis nereikia, nes gal jums daugiau to ir neprireiks, bet jei dažysite savo nuožiūra visai verta užmest akį, ar tai ką dažysite derės tarpusavyje.

Jei iki šiol viską perskaičius jums atrodo, kad tai per daug sudėtinga ir neįmanoma, supaprastinkite užduotį ir darykite paprastai – pirmas sluoksnis + washas. Darant siūlau fotografuoti savo procesą po kažkurio etapo ir nesigėdyti parodyti kitiems. Geri patarimai yra labai gera motyvacija ateičiai, kaip ir gera kritika. Tobulai nepadarysite, bet ir nesistenkite, tiesiog darykite kruopščiai.

Nedirbkite ilgą laiką prie vienos miniatiūros, darykite pertraukas bent jau kas valandą. Apžiūrėkite savo darbą prie kitos šviesos, jei dirbote prie stalinės lempos pažiūrėkite kaip atrodo miniatiūra dienos šviesoje. Kaip jau minėjo viename video, savo pirmosios miniatiūros neperdarinėkite ir netaisykite, palikite kokia yra, bus geras atsiminimas kažkada :)

Viską susumavus siūlau pažiūrėti vieną iš daugelio video kaip dažoma viena figūra nuo pradžios iki galo su gerais komentarais.Sėkmės pasiryžusiems pradėti!
tomorrow [tə'mɔrəu] (n) - a mystical land where 99% of all human productivity, motivation and achievement is stored.

Simuck

 • Administrator
 • Knight
 • *****
 • Įrašai: 2028
  • hmpg.net
Ats: Jaunojo menininko pradžiamokslis
« Atsakymas #4 Įrašytas: Sausis 01, 2020, 20:04 »
Su Naujais visus!
Ar jau pasidarėte naujų metų rezoliucijas, planus ir tikslus? Jei lig šiol dvejojote, siūlau įtraukti ir miniatiūrų dažymą! :D

Šviežias ir labai geras filmukas apie tai kaip tapti geresniu dažytoju:

tomorrow [tə'mɔrəu] (n) - a mystical land where 99% of all human productivity, motivation and achievement is stored.

omnis

 • Peasant
 • *
 • Įrašai: 1
  • https://www.herba.lt/
Ats: Jaunojo menininko pradžiamokslis
« Atsakymas #5 Įrašytas: Rugpjūtis 12, 2020, 16:15 »
Sveiki,

o gal kas galite įdėti savo nuotraukų, kaip jums sekasi dažyti? Įdomu ar labai aš toli nuo kažko normalesnio ar ne :D

Truenacho

 • Apprentice
 • **
 • Įrašai: 174
Ats: Jaunojo menininko pradžiamokslis
« Atsakymas #6 Įrašytas: Rugpjūtis 12, 2020, 16:31 »
Kas yra Pofke?

Versetty

 • Knight
 • *****
 • Įrašai: 1445
Ats: Jaunojo menininko pradžiamokslis
« Atsakymas #7 Įrašytas: Rugpjūtis 12, 2020, 18:10 »
Sveiki,

o gal kas galite įdėti savo nuotraukų, kaip jums sekasi dažyti? Įdomu ar labai aš toli nuo kažko normalesnio ar ne :D


Labas!
Kelias is savo imetu. Truputi buvau apleides bet po biski vel bandau :) gal Simas imes savo dar irgi, pas ji ten turetu geru but :)

O tu tik dazai ar ir zaidi? Ka dazai?
Mes esam dare kazkada workshopa tai gal butu visai nieko noruo esant keliems kartu patepliot :)
Simuck

 • Administrator
 • Knight
 • *****
 • Įrašai: 2028
  • hmpg.net
Ats: Jaunojo menininko pradžiamokslis
« Atsakymas #8 Įrašytas: Rugpjūtis 19, 2020, 22:42 »
o gal kas galite įdėti savo nuotraukų, kaip jums sekasi dažyti? Įdomu ar labai aš toli nuo kažko normalesnio ar ne :D
Būtų geriau, jei pats įmestum savų miniatiūrų nuotraukas, būtų aiškiau kaip tau sekasi. Tam gali atskirą temą pakurti.
tomorrow [tə'mɔrəu] (n) - a mystical land where 99% of all human productivity, motivation and achievement is stored.